Kako ste u mom prošlom članku u kojem sam opisala svoju trenutnu rutinu lica izrazile želju da napišem nešto više o sapunu od crnog tj. aktivnog ugljena s kojim sam uspješno riješila svoje probleme s miteserima, danas sam za vas pripremila opširni članak o ovoj vrsti sapuna, svoja iskustva s njim te gdje ga i kako možete nabaviti i kupiti.
Prije nego krenem s recenzijom dva sapuna od aktivnog ugljena koje sam ja isprobala, najprije bih vas htjela informatirati malo o učinkovitosti i djelotvornosti sapuna od aktivnog ugljena općenito, odnosno zašto i za koju vrstu kože je on najbolji za korištenje.
Sapun s aktivnim ugljenom se najčešće preporučuje osobama koje imaju problema s aknama i miteserima. Kako se radi o prirodnom sastojku, sapun dubinski čisti pore od nečistoća, uklanja višak sebuma i mrtve stanice te se zato najčešće koristi u svrhu dubinskog čišćenja kože.
Imala sam ga priliku otkriti kada sam se počela povezivati s raznim proizvođačima prirodne kozmetike s kojima sam često diskutirala o svojim problemima s kožom i proizvodima koji bi mi eventualno mogli pomoći da ih riješim.
Nisam masnokožac i nemam problema s aknama, ali sam se vječito borila upravo sa miteserima i tako sam nakon podosta informiranja došla do otkrića da bi sapun od aktivnog ugljena možda mogao pomoći.
Iako se danas sapun od aktivnog ugljena u raznim varijacijama može naručiti upravo od proizvođača prirodne kozmetike, nije na odmet spomenuti da sapun od crnog ugljena možete pripremiti i sami kod kuće, ali o tome ćemo malo kasnije.
Prvi sapun s medicinskim aktivnim ugljenom koji sam isprobala je bio sapun za čišćenje sa glinom i ugljenom Male od lavande.
Ovaj sapun je namijenjen za uklanjanje masnoće i nečistoće s površine, snažan je detoksikant, dubinski čisti pore, uravnotežuje stvaranje sebuma i najbitnije od svega, izvlači mitesere.
Osim medicinskog ugljena ovaj sapun se sastoji i od zelene gline koja je bogata vrijednim mineralima koji zatežu i pomlađuju kožu, izvlači štetne tvari iz kože i odstranjuje gornji sloj mrtvih stanica s površine kože, regenerira kožu i potpomaže njezinoj prokrvljenosti.
Mala od lavande mi je preporučila ovaj sapun s opaskom da poput magneta izvlači mitesere i zato sam jedva dočekala da ga isprobam.
Sapun se koristi na način da namočite lice, utrljate lagano sapun kružnim pokretima kao da radite peeling lica ili jednostavno pjenu ostavite na licu da se osuši čime dobivate efekt maske za lice.
Sapun dosta isušuje lice zato je vrlo bitno da nakon upotrebe nanesete bilo kakvu vrstu proizvoda za hidratizaciju, ja osobno preporučujem ulje za lice, odnosno serum. Nema miris i stvara zelenkasto sivu pjenu.
Odlična stvar kod ove vrste sapuna je da ga možete koristiti svakodnevno.
Korištenjem ovog sapuna isključivo kao peeling, u početku sam primijetila da mi se lice dosta pročistilo, i svaki put kada sam umila lice ovim sapunom osjećala sam kako mi prsti škripe pod kožom što me je oduševljavalo. Tek nakon mjesec dana i više primijetila sam da mi se lice dosta pročistilo od samih mitesera, ali nisu u potpunosti nestali. Iako sam osjetila pozitivne promjene na svojoj koži bila sam pomalo razočarana činjenicom da se dosta brzo troši što pripisujem nespretnom držanju ovog sapuna blizu vode.
Zapamtite, sapun uvijek držite na suhom jer će vam se u suprotnom rastopiti puno brže nego što bi ga potrošili korištenjem.
Nakon Male od lavande kontaktirala sam Loko prirodnu kozmetiku i odlučila isprobati također jedan sapun s aktivnim ugljenom, imena Afrika, koji u sastavu sadrži još i palmino ulje, maslinovo ulje, kokos, suncokret, ricinus, shea maslac i kakao maslac. Po meni, uistinu divan sastav, a preporučuje se za liječenje akni, dubinskog čišćenja kože, balansira masnu kožu te pomaže kod ekcema.
Nešto se manje pjeni od sapuna Male od lavande, a u kontaktu s vodom nastaje siva pjena. Također, nema miris.
Ovaj sapun je u potpunosti crn i također je odličan kao peeling za lice jer sadrži crne sitne granule koje se osjete pod prstima i daje prekrasan osjećaj čistoće na licu. Traje uistinu dugo i koristim ga već mjesecima.
Kao što je vidljivo na slici ostalo mi ga je prilično malo
Primijetila sam da je trebalo duže vremena da primijetim djelotvornost ovog proizvoda. Umivala sam se s njim redovito svaku večer ne obraćajući pažnju na bilo kakve pomake, a tek nakon gotovo dva mjeseca sam shvatila da mi je lice u potpunosti čisto od mitesera. Doslovno ih više nemam, ali sam ipak nastavila povremeno umivati lice s ovim sapunom kako bi bih bila sigurna da se ni jedan više nikad ne pojavi!
Za ovakvu vrstu proizvoda je važno da budete uporni i redoviti u njegovoj upotrebi. Ništa drugo osim toga. Jer ako nakon par tjedana primijetite da nema nikakvih pomaka i prestanete s korištenjem, bolje nemojte ni kupovati ovaj sapun ako nećete biti uporni pri njegovom korištenju. Osobito jer se radi o prirodnom sastavu i kozmetici za koju je uobičajena pojava da se koža privikava na takvu vrstu njege zbog čega u početku možete osjetiti i razne promjene na koži dok se ne navikne.
Sapun od ugljena i gline je nešto mekši i više se pjeni za razliku od Afrika sapuna koji je tvrđi i grublji
Isto tako bih se htjela još malo osvrnuti na efekt korištenja ovakvih sapuna. Naime vrlo vjerojatno je da ćete nakon umivanja s ovim sapunom osjetiti zatezanje. Isto tako, ako sapun sadrži dovoljno aktivnog ugljena može se dogoditi da isuši dodatnu kožu. Jako je važno da kožu dodatno hidratizirate nakon korištenja ovakvog sapuna!
Svjesna sam da nekim osobama zbog osjećaja zatezanja ova vrsta sapuna i ovakva njega neće odgovarati. Naravno da nećete koristiti proizvod koji vam se ne sviđa, ne odgovara vam i nije vam ugodno koristiti ga, ali prije upotrebe ovog ili bilo kojeg drugog proizvoda bitno je da se informirate o sastavu i pokušate otkriti kako i na koji način on utječe i ponaša se na vašoj koži. Nakon toga možete vrlo lako upotrebu izbalansirati dodatnim preparatima.
Ako vam kažem da sapun od crnog ugljena isušuje kožu (ali naravno ovisi koji koristite, jer recimo ovaj od Loko prirodne kozmetike zbog dodatnih sastojaka čak i hidratizira, sve ovisi o kombinaciji sastojaka) naravno da ćete biti pripremljeni na to da uz njega koristite serum ili ulje za lice.
Ovo su moja iskustva sa sapunima od aktivnog ugljena koje sam ja isprobala. Kako znam da ne naručuju svi prirodnu kozmetiku, a voljeli bi isprobati učinkovitost aktivnog ugljena, bacila sam se u istraživanje kakvih sve ovakvih ili sličnih proizvoda možete pronaći na tržištu.
Loko prirodna kozmetika osim ovog spomenutog u ponudi ima i Active White sapun za masnu i mješovitu kožu sklonu nečistoćama koji je namijenjen čišćenju mitesera i reguliranju lučenja sebuma na licu, ali sadrži manji udio aktivnog ugljena od Afrika sapuna kojeg sam ja koristila zbog čega je pogodan za osjetljivu kožu lica. Ako imate takvu, obratite pozornost na njega.
Lokini prirodni sapuni koštaju tek 20kn, dolaze u količini od 100gr što vam je dovoljno za višemjesečno dubinsko čišćenje vaše kože.
Sapun za čišćenje od gline/ugljena koji sam isprobala od Male od lavande košta koju kunu više, 24kn i dolazi u upola manjoj gramaži (50gr) ali je jednako kvalitetan, a na njihovoj web stranici bacite pogled i na recenzije kupaca koji su ostavili svoje pozitivne recenzije i osvrt na ovaj proizvod.
Nadalje, Lush također u ponudi ima sapun od crnog ugljena, i koliko vidim podijeljena su mišljenja oko ovog proizvoda iako prevladavaju većinom pozitivna. Ja nisam baš pobornik Lush proizvoda jer su po mom ukusu za nešto što se prodaje pod prirodno previše parfumirani, a i skuplji. Po mom mišljenju može se pronaći na tržištu puno kvalitetnija prirodna kozmetika. Njihov sapunčić košta otprilike 60-ak kuna za količinu od 100gr. Ako ga je netko isprobao, molim vas napišite u komentarima svoj kratki osvrt na njega.
Također, ako netko zna nekog drugog proizvođača prirodne kozmetike koji u ponudi ima sapun sa aktivnim ugljenom neka napiše u komentarima!
Otkrila sam da i Biobaza također ima svoj sapun od aktivnog ugljena i razmišljam čak da ga sljedećeg kupim jer je navodno jako dobar. Iako se radi o muškoj liniji proizvoda, i namijenjen je prvenstveno brijanju, sadrži čestice ugljena koji čiste kožu od upala, esencijalna ulja, maslinovo i palmino ulje koja održavaju vlažnost i elastičnost kože, a navodno ne ostavlja nikakav osjećaj zatezanja i može se koristiti i za tuširanje. Cijena mu je tek oko 20kn i može se pronaći u DM-u i Kozmo drogerijama tako da bacite pogled, ali zapamtite, potražite ga kod muških preparata za brijanje. Ako ga je netko već isprobao, očekujem također kratki osvrt na proizvod u komentarima.
I za kraj, ako imate vremena, želje i volje svoj sapun od crnog ugljena možete napraviti i sami. Ja se do sada nisam odvažila raditi i miksati sapune u kućnoj radinosti, ali ova varijacija mi se čini vrlo jednostavnom, pa ako netko ima želju neka mu se nađe i ova mala uputa za pripremu sapuna od crnog ugljena kod kuće!
Potreban vam je jedan sapun po želji, 10 kapsula ili tableta aktivnog ugljena koji možete kupiti u svakoj ljekarni i nije skup, žlica bademovog ili maslinovog ulja, 150ml vruće vode ili čaj od kamilice, i posuda za topljenje sapuna na vodenoj pari.
Vodu stavite u posudu da se grije i dok voda ne zakipi, naribajte sapun i skuhajte čaj od kamilice. Kada voda zavrije smanjite vatru na minimum, i iznad nje u posudu istresite naribani sapun, dodajte čaj ili 150 ml vruće vode, med, ulje i promiješajte. Potrebno je između 20 do 40min da se sapun istopi, a trebate dobiti gustoću kao za tijesto za palačinke. Povremeno ga miješajte da se ne stvore grudice i smjesu poklopite kako ne bi došlo do isparavanja sapuna. Ako se to dogodi dodajte još malo vruće vode. Pripremite kalupe i kada smjesa postane ujednačena i bez grudica dodajte aktivni ugljen i promiješajte. Ako koristite ugljen u tabletama, najprije ga izgnječite, a onaj u kapsulama samo istresite. Nakon toga ispunite kalupe sa smjesom i ostavite da se suše na zraku tri do četiri dana i povremeno ih okrećite. I to je to.
Kao što sam spomenula, ja nisam ovaj recept isprobala, pa ako netko ima namjeru ili je već radio svoj sapun od aktivnog ugljena neka javi kako je ispalo!
Nadam se da sam vas donekle dovoljno informirala o sapunu od aktivnog ugljena i da vam je ovaj članak bio koristan. Ako vas još nešto dodatno zanima slobodno pitajte u komentarima!
Jeste li isprobali ikad sapun od aktivnog ugljena? Da li bi ga htjeli isprobati? Što mislite o prirodnim sapunima općenito? Mučite li muku s miteserima i kako vi rješavate ovaj problem?
Neke slike iz ovog članka preuzete su ovdje, ovdje, ovdje, ovdje i ovdje.